1.tason kilpailut ja E-lupa


OHJE RATSASTAJALLE liittyen 1.tason kilpailuihin ja E-lupaan:

Ratsastaja, ajattelitko osallistua 1-tason kilpailuihin?

Jos kilpailuihin ilmoittaudutaan liiton kisapalvelun KIPAn, http://kipa.ratsastus.fi, kautta, toimi näin:

–        maksa seurasi juniori-, seniori- tai perhejäsenmaksu kuluvalle kaudelle (kannatusjäsenyys ei riitä)

–        tee itsellesi maksuton E-kilpailulupa (ent. seurakilpailulupa) verkko-oston kauttahttps://lisenssi.sportti.fi/ => Tieto aktivoituu KIPAan seuraavana päivänä luvan teosta, mikäli jäsenmaksusi on kunnossa

–        hevosesi tiedot tulee löytyä KIPAsta, mutta hevosen vuosimaksua ei tarvitse maksaa

–        kirjaudu Kipaan jäsennumerolla, jonka löydät jäsenkortistasi. Ensimmäisellä kirjautumiskerralla salasana on sukunimesi neljä ensimmäistä kirjainta

–        kilpailulupa tulee uusia vuosittain

Huomioithan lisäksi:

–        jotta voit tehdä itsellesi maksuttoman E-luvan, seuran käyttämässä jäsenrekisterissä täytyy ollahenkilötunnuksesi (ohjelma ei muuten löydä oikeaa ihmistä). Jos et pääse kirjautumaan verkko-ostoon, ota yhteyttä oman seurasi jäsensihteeriin ja pyydä häntä lisäämään hetu rekisteriin

–        1-tason kilpailuihin voi ilmoittautua myös seuran myöntämillä ja maksetuilla D-, B- ja A-luvilla

–        jos kilpailuihin ei ilmoittauduta Kipan kautta, kilpailemiseen riittää liiton Green Card –vakuutus (ei sisällä mahdollisuutta hankkia E-lupaa) tai pelkkä maksettu seuran juniori-, seniori- tai perhejäsenyys ilman E-lupaa

Lisätietoja saat oman seurasi jäsensihteeriltä (jasensihteeri.laura@gmail.com) tai Suomen Ratsastajainliitosta www.ratsastus.fi.